Megéri előtörleszteni a hitelt?

Amikor hitelt veszünk fel, azt azért tesszük, mert az adott helyzetben nem tudunk annyi pénzt felmutatni, mint amennyire éppen szükségünk van. De előfordulhat, hogy a törlesztés időszakában már rendelkezésünkre áll egy komolyabb összeg.

Mivel a kölcsön visszafizetése szerencsés esetben zavartalanul folyik - amennyiben nem irreálisan terheltük túl magunkat, például egy ingatlan vételárának csak a 20-30 százalékát fedeztük hitelből - , tervezgethetünk is, mibe fektessük a pénzt.

 

A szakértők arra biztatnak, érdemes komolyabb figyelmet és összeget fordítani egy nagyobb rész betörlesztésére, vagy a hitel idő előtti végtörlesztésére, mivel ezzel sokat nyerhetünk. Akár többet is megtakaríthatunk, mint amit egy befektetés hozhat.

 

Arra érdemes mindig figyelni a törlesztésnél, hogy 3-6 havi tartalék maradjon a számlánkon.

 

Mennyit lehet nyerni előtörlesztéssel?

 

Az előtörlesztés azt eredményezi, hogy kevesebb kamatot kell visszafizetni a hátralevő törlesztési időszakban, és alacsonyabbak lesznek a törlesztőrészletek.

 

A futamidő mindig változatlan marad, viszont a tőkatartozás csökken. Ha valaki a futamidőből szeretne ‘levágni’, arra két lehetőség van: értelemszerűen a végtörlesztés, amivel kiszáll az ügyletből, vagy a szerződésmódosítás, közjegyzővel, ami drágább megoldás.

 

Ha például lakáshitel esetében 20 éves futamidővel felveszünk 10 millió forintot, átlagosnak mondható 5 százalékos THM mellett - ilyen alacsony kamat végig fix törlesztő mellett reális, itt 5 évente újraszámolja a bank a kamatot - , akkor egy két alkalommal történő 1 milliós betörlesztés csaknem havi 20 ezer forinttal alacsonyabb részletet jelent. Ez 20 év alatt 2 660 000 forintnyi megtakarítás.

 

Minél hamarabb kerül sor részleges előtörlesztésre, annál nagyobb mértékben csökkennek a havi terhek.

 

Sokakat visszatart az elő- illetve végtörlesztési díj, ami maximum a törlesztett összeg 1,5-2 százaléka lehet, ám ezzel együtt is nyerünk az előzetes fizetésen.

 

Természetesen érdemes úgy törleszteni, hogy ne fizessünk rá a díjra. Ha például van egy minimum előtörlesztési díj, például 20 ezer forint, nem érdemes havonta fizetni - az aktuális részlet mellett - 50 ezer forintot.

 

2016-ig egyébként létezett a kétszeri ingyenes előtörlesztés lehetősége minden banknál, elősegítendő a tartozások rendezését, ez azóta megszűnt.

 

Lehetőség van arra is, hogy lakáshitelt lakástakarékból végtörlesszünk, azaz futtassunk a hitel mellett egy takarékszámlát, és az ott keletkező összeget csoportosítsuk át a kölcsön visszafizetésére. Ennek optimális formáját viszont szakértő bevonásával a legcélszerűbb kialakítani, mert esetenként komoly számítgatást igényel, a megtérülése viszont látványos.