Egyedülálló dióda lézerközpont épül

Magyarországon elsőként épül kutatás-fejlesztési és oktatási célokat egyaránt szolgáló dióda lézerközpont Kecskeméten, a Pallasz Athéné Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Kara mellett.

A projekt a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Program keretében valósul meg 518 millió forintból, az Phallasz Athéné Egyetem konzorciumban valósítja meg Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.-vel. A cég az ipari lézerek használatát illetően egyedülálló technikai és technológiai lehetőségeket kínál, az új lézerközpontban a három lézeregység az eddigiekhez képest alacsonyabb hullámhossz-tartományban működik majd, és egy dióda segítségével állítja elő a lézersugarat. 

 

Egyedülálló dióda lézerközpont épül Kecskeméten

Kutatási céllal jelenleg ilyen dióda lézerek Magyarországon máshol nincsenek

 

A nagy teljesítményű lézerekkel főként az ipar számára végeznek majd kutatásokat: az alkalmazott technológia-fejlesztésnek és a gyakorlati alkalmazásának köszönhetően egyebek mellett növelhető a fémszerszámok kopásállósága, amit Kecskeméten többek között az autóipar is hasznosíthat. Az új központban a hagyományosnak tekinthető lézeres technológiákon, a vágáson vagy hegesztésen kívül olyan eljárásokkal foglalkoznak majd, mint például a hőkezelés, a hibrid kötések kialakítása vagy a felületmódosítás. A lézereket alapkutatásban, alkalmazott vagy ipari kutatásban, illetve az egyetemi oktatás területén használják majd.

 

/T.D.