Kecskeméten is elindul a Kodály Intézet mintaiskola-programja

Együttműködési megállapodást írtak alá Kodály Zoltán világhírű ének-zene oktatási módszerére épülő, de már a 21. századi eszközöket is alkalmazó mintaiskola-program indulásáról.

A Zeneakadémia Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézete és a Kecskeméti Református Általános Iskola együttműködési megállapodása értelmében még ősszel a városban is elindulhat a Kodály-módszerre épülő mintatagozat. A mintaprogram célja, hogy heti egy-két óra zenei és egyben lelki neveléssel is kiemelkedő eredményeket lehet elérni. Két évvel ezelőtt, Budapesten kezdték el a Kodály-módszer a 21. században elnevezésű projekt kerettantervének gyakorlati kipróbálását, eközben a Kodály Intézet műhelyében elkészült a Kodály-módszer gyakorlati megújítását célzó program általános iskolák számára adaptált változata. 

 

Kodály módszer

Kodály Zoltán mindössze a nevelési elveit foglalta össze, és nem épített fel szisztematikus tantervet vagy tanegységeket, így a Kodály módszer lényegében a zeneszerző zenepedagógiai módszereit foglalja össze

 

 

A kecskeméti mintatagozat újdonsága, hogy az éneklés mellé a mozgás élménye is társul, ami részben irányított, zenét követő, másrészt imrpovizált, szabad mozgás. A hangsúly a zenei tevékenységen keresztül megvalósuló személyiségfejlesztésen van. Az egymás elfogadására, az együttműködésre ösztönző pedagógiai alapelveken nyugvó játékos módszerek fejlesztik a hosszú távú figyelem és koncentrációkészséget, a ritmusérzéket, miközben közösségi élményt jelentenek.

 

/T.D.