Megújult Kecskemét főtere és belvárosa

 

Több mint 700 millió forintból újjították fel a Szabadság teret és környékét.

„Szabadság tér és környezetének funkcióbővítő városrehabilitációja” című projekt zárása ünnepélyes keretek között zajlott október 30-án. Dr. Szeberényi Gyula Tamás alpolgármester adta át a hírös város megújult főteret. A 738,93 millió forintos fejlesztés uniós és hazai támogatásból adódott össze. A Szabadság teret és környékét érintő munkálatok elvégzését egy konzorcium végezte, amelynek tagjai a Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata, a KIK-FOR Kft. és a Kecskeméti Református Egyházközség. A funkcióbővítő városrehabilitáció részeként megújult a Szabadság tér környéke is: a Kálvin tér és a Kéttemplom köz.


\"Békás


Az átépített Békás kút a kecskeméti Szabadság téren 2015. október 30-án. A belváros felújítására az önkormányzat mintegy 739 millió forint uniós és hazai támogatást nyert. MTI Fotó: Ujvári Sándor


Kecskemétet a magyar városfejlődés egyik legérdekesebb példájaként tartják számon, mert a középkorban hűbéri-feudális korlátoktól mentes fejlődést biztosítottak számára. Még a török időkben is különleges jogi státusza volt, ez garantálta Kecskemét fennmaradását azokban a időkben, mikor elhagyottá, lakatlanná váló települések jellemezték a magyar Alföldet. A pusztai állattartás és marhakereskedelem is segítette fejlődését, majd a mezőgazdasági kultúraváltás után a szőlő- és gyümölcstermelésben, a kertes tanyák elterjesztésében játszott szerepe különböztette meg a többi várostól. A futóhomokot „aranyhomokká” tette igazán várossá Kecskemétet.


Kecskeméti Városfejlesztő, MTI / MCOnet