Veszélyben az ISPA? - Kecskemét

Szünetelteti szervező tevékenységét a Kecskeméti Víziközmű Társulat.
Ezt a döntést amiatt hozta meg a társulat küldöttgyűlése, mert a közgyűlés határozata alapján az önkormányzat nem vállal készfizető kezességet az általuk felveendő hitelhez. Kétszázmillió forint hitelt azért kellene felvennie a társulatnak, hogy előfinanszírozni tudja az ISPA által érintett területek útstabilizációját, ötvenmillió forintot pedig azért, hogy támogatást tudjon adni a szennyvíz-csatornázás belső rákötéseihez. A készfizető kezesség lényege abban rejlik, hogy ez esetben az önkormányzat fizetne azok helyett, akik ezt elmulasztják.




Nem vállal készfizető kezességet az önkormányzat a Víziközmű társulat által felveendő hitelhez, így határozott a közgyűlés november 30-ai ülésén. Az ügyben politikai szembenállás is körvonalazódik, mivel a baloldal és a Víziközmű Társulat nem ért egyet a döntéssel.



Dr. Sipos László is beszélt erről Sajtópáholy című műsorunkban. Az alpolgármester az adás felvételén hangsúlyozta: szakmai indokok alapján vetették el a készfizető kezesség lehetőségét, erre ugyanis a belső rákötések esetében nincs lehetőség. "Az önkormányzat magánterületen lévő közműcsatlakozásért vállal kezességet, ami jogilag nem helyénvaló, így mi inkább a jogi részét kifogásoljuk, nem a szakmai részét" – fogalmazott.



Az ISPA által érintett területek útstabilizációjának előfinanszírozásához 200 millió forint hitelt venne fel a Víziközmű társulat. Az önkormányzat ez esetben nem zárta ki a készfizető kezesség vállalás lehetőségét, hanem ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a már megkötött szerződésekbe is kerüljön leírásra, milyen minőségben és milyen műszaki tartalommal épülhet meg az új út.



Az ellenzék azonban nem ért egyet a készfizető kezesség elutasításával. "Ez egy olyan negatív döntés, amely az ISPA csatlakozásra vonatkozó, a teljes konszenzussal megszavazott rendszert megbontja, és azzal a veszéllyel fenyeget, hogy elbizonytalanítja az érintetteket. A Víziközmű Társulat kivonul a szervezésből, nem lesz, aki szervezze helyette és a csatornázási program nem fog végbemenni időben az ISPA által megszabott feltételekkel" — figyelmeztetett dr. Brúszel László. Az MSZP helyi szervezetének elnöke és egyben frakcióvezetője hozzátette: ez a döntés azzal a veszéllyel jár, hogy a város akár három és fél, négy milliárd forintot nem kap meg az Európai Uniótól.



Dr. Zombor Gábor elmondta: a Víziközmű Társulat — úgy tűnik — önálló hatalmi centrumként kíván fellépni. "Úgy néz ki, hogy egy olyan szervezet, amelynek maximálisan együtt kellene működnie az önkormányzattal, megpróbálja zsarolni az önkormányzatot, és politikai hatalmi centrumként megjelenni. Ennek semmi alapja nincsen, és az önkormányzatnak megvan a lehetősége arra, hogy a szervezést más módon megoldja. De nem ez a cél, hanem, hogy normálisan folyjék a beruházás, úgyhogy valószínű tárgyalni kell" — vonta le a következtetéseket a polgármester.



Dr. Fekete László, a Víziközmű társulat elnöke híradónknak elmondta: azzal, hogy a belső rákötések ügyében felveendő hitelhez nem vállal készfizető kezességet a város, azt veszélyezteti, hogy meglegyen a 95%-os rákötési arány, az ISPA teljesítésének ugyanis feltétele, hogy a lakók 95 százaléka rákössön a csatornára. "Azt kérjük a polgármestertől, hogy tartson frakcióegyeztetést, hívja össze a közgyűlés frakcióit, és fejezze ki a város azt az akaratát, hogy akarja-e az ISPA programot így tovább folytatni, vagy sem."



Eszerint amennyiben az önkormányzat felkéri a Víziközmű Társulatot, akkor az továbbra is elvégzi a szervezési feladatot, de az is előfordulhat, hogy visszaadja az önkormányzatnak. Dr. Fekete László híradónknak nyilatkozva rávilágított: a lakókkal megkötött szerződéseket egyelőre nem bontják fel, azt azonban nem tudja, hogy a munkát mikor tudják folytatni.


(Forrás: www.kecskemetitv.hu)

Veszélyben az ISPA? - Szóljon hozzá